YABANMERSİNLİ PANNA COTTA

 

panna cotta

Her tatlının bir hikayesi olmalı yolundan hareketle uzun bir süredir sizinle olmanın tartışılmaz sevinci içindeyim şu aralar… Bu sevinç katlanarak artıyor, her birimiz birbirimizden haberdar olup daha güzel insanlar katıyoruz hayatlara…

Upuzunca bir süredir pek çok tarifini denedim “Panna Cotta” nın ne yalan söyleyelim bana göre değil dediğim, hiç iç geçirmediğim bir tatlıydı bu… Ta ki…Bu tarifimi bulana kadar… İnstagram üzerinden bu tatlının tarifini isteyen bir çok yazı ve istekten sonra artık sıva kolları dedim. Ve başladım… Pek çok sos ile denedim bu tatlıyı en çok sevdiklerim, frambuaz, vişne ve yabanmersini oldu… Ben sos olarak yaban mersinini tercih ettim. Ancak siz dileğiniz sosu aynı tarifin yerine bahsettiğim başka bir meyve koyarak da uygulayabilirsiniz.

Şimdi ben de bir “Panna Cotta” sevenlerden oldum : ) Ancak buna ilave olarak, gerçek italyan panna cotta ayrıca jelatinsiz bir formül geliştirme çalışmalarım sürüyor. : ) Neyse gelelim kırma  tarifine…

panna cotta

IMG_0674MALZEMELER

 1. 1/2 su bardağı (120 gr) süt,
 2. 1/2 su bardağı (120 gr) krema,
 3. 1/2 su bardağından bir parmak eksik (90 gr) şeker,
 4. 3 adet yaprak jelatin,

SOSU İÇİN

 1. 1/2 su bardağı (50 gr) yaban mersini,
 2. 1/2 su bardağından 1 parmak eksik (40 gr) şeker.

HAZIRLANIŞI

 1. Süt, krema, şeker ve vanilyayı bir sos tenceresine alıp karıştırarak kaynatın.
 2. Jelatinleri 5-6 adet buzlu suda erimeleri için bekletin. Tedirgin olmayın eriyecekler : )
 3.  Kaynayan sütü ocaktan aldıktan sonra, jelatinlerin suyunu iyice sıkıp sütün içerisine jelatinleri ilave edin.
 4. Jelatinler sütün içerisinde eriyip kaybolana kadar karıştırın.
 5. Bir sos tenceresinde şekeri ve yaban mersinini şeker eriyene kadar karıştırarak biraz da renginin çıkması için yaban mersinini tanelerini hafif ezerek, kaynatın. Yaban mersini sosunun oda ısısında soğuduğunda soğuması gerekiyor.
 6. Panna Cotta harcını kaselere bölüştürün. Ben seramik sufle kapları kullandım. 1 gece buzdolabında dinlendirdiğiniz tatlıyı ertesi gün, ters çevirerek veya kaselerde servis yapın.

Aman dikkat! Jelatinin homojen bir şekilde erimesi önemli, aksi halde Panna Cotta yerken kayış gibi bir his gelecektir.

Tariflerimi denerseniz; fotoğraflarınızı benimle paylaşmayı, yorum yapmak, soru sormak ve fikirlerinizi paylaşmak isterseniz bloguma üye olmayı unutmayın ki yazılarınız isimsiz çıkmasın.

Gün içerisinde tariflerimi uygularken, hazırlık aşamaları ve püf noktalarını paylaşıyorum.  Paylaşımlarımı izlemek isterseniz, instagram hesabımı takibe alabilirsiniz. Sizlerle tanışmak, yeni fikirler üretmek için sabırsızlanıyorum.

Sevgi ve afiyetle,

Ayça
panna cotta

Yorum Yap