ELMA SOSU (EV YAPIMI DOĞAL ŞEKER)

Tatlılara rafine şeker kullanmak istemiyoruz şeklinde bir çok geri bildirim almış biri olarak sanırım daha fazla dayanamazdım.

Elma sosu tamamen doğal şekeri almamızı sağlayacağımız keklerde, pastalarda, brownielerde, kurabiyelerde rahatlıkla kullanabileceğimiz bir tarif. 

Ancak biraz sabır gerektirdiğini itiraf etmeliyim. Kim uğraşacak şimdi kabuklarını soy içlerini çıkart dediğinizi duyar gibiyim. Size güzel bir sürprizim var elmaların kabuklarını soymuyoruz. O yüzden bu tarif beklemeli de olsa bana oldukça pratik geliyor. Siz dilerseniz hiçbir baharat eklemeden de tarifi hazırlayabilirsiniz. Ben tarçının kokusuna bayıldığım için ve tariflerimde olmasını istediğim için kullandım. Ama bazı tarifleri uygularken hiç baharat kullanmadan tarifi hazırlayıp buzdolabında bekletiyorum. Dediğim gibi tarifi uygulaması zamanımızı alıyor ama kısık ateşte elmaların başını beklemenize de gerek yok. Alın ocağa kaynatın, tıkır tıkır 20 dakika sonra hazırlanmış ve püre haline gelmeyi bekleyen efsane doğal şekeriniz hazır bile.

Mutfaklarınıza, şekerli tüm tatlılarınızda, güvenle kullanabileceğiniz evinizin şekeri olmak için sabırsızlanan bir tarif sizleri bekliyor.

ELMA SOSU

MALZEMELER

  1. 6 adet (500 gr) elma ,
  2. 1 su bardağı (200 ml) su,
  3. 1 çay kaşığı tarçın,
  4. 1/8 çay kaşığı muskat rendesi.

HAZIRLANIŞI

Elmaları 8 eş parçaya bölün, çekirdeklerini ve iç çekirdek yuvalarını güzelce temizleyin. Bu işlem için elma kesicileri de oldukça işinize yarayacaktır. Eğer varsa kullanabilirsiniz.

Tüm elmaları doğradıktan sonra yanmaz yapışmaz bir tencereye elmaları ve suyu ilave edin. Eğer yapışmaz bir tencereniz yoksa çelik tencerede kullanabilirsiniz.

Tencereyi ocağın en küçük tarafına kısık ateşte oturtun, tencerenin kapağını kapatın. Cam bir kapak kullanmak burada önemli, ki elmaları sürekli kontrol edebilelim.

20 dakika sonra elmalar suyunu iyice çekmiş ve dibinde 1/4 su bardağı oranında su kalmışken ocağın altını kapatın. Mutfak robotu veya el blendırı ile elmaları püre haline getirip, henüz sıcakken elma sosunu cam bir kavanoza aktarın ve kapağını kapatın. Oda ısısında soğuttuktan sonra hemen kullanmayacaksanız buzdolabına kaldırın.

Elma sosunu 3 gün boyunca kullanabilirsiniz.

Tariflerimi denerseniz; fotoğraflarınızı benimle paylaşmayı, yorum yapmak, soru sormak ve fikirlerinizi paylaşmak isterseniz bloguma üye olmayı unutmayın ki yazılarınız isimsiz çıkmasın.

Gün içerisinde tariflerimi uygularken, hazırlık aşamaları ve püf noktalarını paylaşıyorum.  Paylaşımlarımı izlemek isterseniz, instagram hesabımı takibe alabilirsiniz. Sizlerle tanışmak, yeni fikirler üretmek için sabırsızlanıyorum.

Sevgi ve afiyetle,

Ayça

 

Yorum Yap