ROYAL ICING EĞİTİMİ, HAKKINDA BİLİNMEYENLER

Royal icing eğitimi zor zanaat… Bu narin işle ilk deneyimim “Gingerbread Kurabiyeleri” ile olmuştu. Gerek kıvamı gerekse kremayı sıkma stİli oldukça mühim. Bu işi bir bilene sormalı dedim. 2015 yılında Gastronomi Festivali’ deki yarışmaya “Sabiha Gökçen” büst çalışmasıyla katılmıştım. Zaten siz bu deneyimimi biliyorsunuz : ) Benimle bu serüvene yeni başlayan kurabiye ve “Royal Icing” çalışmasıyla gönülleri fetheden bir royal icing kraliçesi çıktı karşıma, Özge. Özge o sene “Kız Kulesi” çalışmasını kurabiye ve royal icing ile çalışan ilk kişi olma özelliği taşıyor. Çalışmalarına hız kesmeden devam ediyorken, keyifle işlerinin takibindeydim. “Royal Icing” eğitmenliği yapıp sadece İstanbul’ da değil, Ankara’ da da eğitim veriyordu. Şimdi ise İzmir’ e eğitim için gelecekti. Doğruyu söylemek gerekirse Royal Icing” konusunda çok şey öğrenmem gerek… Çalıştığımız işin tek bir iş olmadığını dallanıp budaklanmış bir iş olduğunu düşünürsek öğrenecek her zaman birşey var. Üstelik bu işi defalarca deneyimlemiş bir profesyonelden tüm detaylarıyla öğrenmek inanılmaz işime gelecek diye düşündüm.

Ben bu işe başladığımdan bu yana evini atölye olarak kullananlardanım. Eğitimleri ve etkinlikleri çoğunlukla cafe ve restaruantların bünyesinde verdiğim için zaten açıkçası evime fazlasıyla zaman ayıramıyorum. Hafta sonları eğitim vereceğim dönemlerde ise, evimin kapılarını sonuna kadar açıp samimi ve sıcak bir ortamda sohbet ve keyifle eğitimler sanki minik buluşma tadında geçiyor. Böylesi buluşmalar hem bana hem de gelen katılımcılara keyifli zaman geçirtiyor.

Renkli Kremalar markasının sahibi Özge’ yi atölye olarak ders verdiğim evime davet ettim. Dilerse evimde eğitim verebileceğini ilettim. Kendisi tüm atölye tekliflerini bir yana bıraktı ve teklifimi kabul etti. Nasıl mutlu oldum. Tabii hazırlıklara da 2 gün öncesinden başlamak gerekti. Gelen öğrenciler de en az kendimden biri gibi olması da işin bonus tarafıydı. Sanırım tam da bu yüzden tüm çabaya değdi. Neler mi öğrendik.

Şimdi unutmamak için hem de sizin de bilgi sahibi olmanız için bu bilgileri sizlerle paylaşıyorum. Royal Icıng aşkı katlanarak artsın bu tutkuyu duymayan kalmasın diye…

Öncelikle bilmemiz gereken en önemli nokta her bir kremanın kıvamının yapacağınız ürüne göre farklılık göstermesi olacak. Orta, sert ve akışkan kıvam olarak 3 farklı krema hazırlamış oluyoruz.

Hangi kurabiye tarifini kullanırsanız kullanın, hamurunu 5-6 saat buzdolabında dinlendirin.

Bir diğer önemli püf noktası ise; kremayı yaptıktan sonra en önemlisi 1 gece eğer hemen kullanmak gerekiyorsa da 12 saat öncesinden hazırlamak gerekli.

Öğrendiğimiz 7 farklı “Royal Icing” çeşidi var.

Stencil, dantel, ebru, sürme, fırça nakışı, kabartma tekniği, çatlatma.

Gelelim eğitim günlüğüne… Eğitim tıpkı thmin ettiğim gibi bol muhabbet ve şen şakrak geçti. Dantelleri yaparken gözlerimizin yuvalarından fırladı fırlayacak durumları bizi çok güldürürken, tam sona yaklaşırken sıktığımız kremanın pıt diye bölünmesi yer yer sinirleri hoplatabildi. Bencil olmak gerekirse, en güzeli de bunun tarifi sitende var değil mi? Sorularıydı : ) O gün için çeyizliklerim olan tariflerimi en kısa zamanda paylaşmayı kendime görev edindim. Haydi bakalım.

Tariflerimi denerseniz; fotoğraflarınızı benimle paylaşmayı, yorum yapmak, soru sormak ve fikirlerinizi paylaşmak isterseniz bloguma üye olmayı unutmayın ki yazılarınız isimsiz çıkmasın.

Gün içerisinde tariflerimi uygularken, hazırlık aşamaları ve püf noktalarını paylaşıyorum.  Paylaşımlarımı izlemek isterseniz, instagram hesabımı takibe alabilirsiniz. Sizlerle tanışmak, yeni fikirler üretmek için sabırsızlanıyorum.

Sevgi ve afiyetle,

Ayça

.