“MAKARON EĞİTİMİ”

pakmaya makaron eğitimi-aralik 2016

pakmaya makaron eğitimi-aralik 2016

Bugün Pakmaya ile “Makaron Eğitimin ndeydik.

Bupader (Butik Pastacılar Derneğinin), Pakmaya sponsorluğunda gerçekleştirilen bu güzel etkinlikte İzmir’ li Butik Pastacılar olarak bir aradaydık.

Hazır mix ürünleri kullanmayı pek sevmediğim için evimde tercih etmem. Ancak makaron her zaman yenen bir kurabiye çeşidi değil. O zaman deneyebiliriz tabii ki. Üstelik tuttuması zor bir kıvamın her fırında pişebilen ve eteklenen özelliği lezzeti beni benden aldı. Sürekli alır mıyım bilmiyorum ama eğer aklımda makaron yapmak varsa ve hazırlıklar yetişmezse diye elimin altında durabilir sanırım. En azından kendimi güvene almış olurum.

Usta sıkım teknikleri, sıkma torbası tutma, pişirme vs tüm teknikleri detaylarla anlattı ayrıca şükranlarımızı sunuyoruz.

Titiz çalışırız biz…

Ee malum hem yılbaşı yaklaşıyor hem de Karşıyakalı olunca renkler belli tabii. Sonuç da bir sonraki fotoğrafta. Oldukça başarılıydı. Lezzetliydi. İçerisine hiç bir ekstra malzeme katmadan yanlız istediğiniz renkler içiin gıda boysı kullanarak şahane makaronlar yapabirsiniz artık : )

 

IMG_1319

Foğraflarınızı benimle paylaşmayı, yorum yapmak, soru sormak ve fikirlerinizi paylaşmak isterseniz bloguma üye olmayı unutmayın ki yazılarınız isimsiz çıkmasın.

Gün içerisinde tariflerimi uygularken, hazırlık aşamaları ve püf noktalarını paylaşıyorum.  Paylaşımlarımı izlemek isterseniz, instagram hesabımı takibe alabilirsiniz. Sizlerle tanışmak, yeni fikirler üretmek için sabırsızlanıyorum.

Sevgi ve afiyetle,

Ayça

 

.