WORKSHOP, İZMİR ÇİKOLATA FESTİVALİ

Çikolata denince aklınıza ilk neresi geliyor?

Belçika’ nın Brüksel şehrine bağlı olan ismini de oradan alan Godiva bölgesine ait çikolata, İsviçre Zürih denince akla ilk gelen tabii ki Toblerone, Fransa’ daki Tain L’Hermitage şehrinde bulunan Valrhona, meşhur Hersey’s çikolatalarının üretildiği  yer Amerika’ daki Pensylvania, yine Amerika’ da Chocolate Bar, MarieBelle, Li-Lac ve Chocolats-Richart çikolatalarının üretimi yapılan New York, Amerika’ yla devam, San Francisko’ da üretim yapan Ghrrardelli, XOX Truffle, Richrard San Francisco, TCHO, Michael Recchiuti, İspanya’ da yer alan Villajoyosa, Barcelona’ da yer alan Museo de La Xocolata, Chocolate a la Taza ve Chocolates Amatller.

O kadar ülke, o kadar çok şehir var ki saymakla bitmiyor. Ve festivaller…

İzmir’ de Festival mi? Dediğinizi duyar gibiyim. Hem de böylesi görülmedi desem yeridir. Güzel bir organizasyonla eğitimler, workshoplar, çikolatadan heykeller, dj performanslarının yanı sıra birbirinde ilgili ve çalışanlarıyla da hakikaten şaşırtıcı derecede güzeldi. Nedense ülkemizde gerçekleşen festivallerde, yurt dışındaki emsallerini karşılaştırmak pek mümkün değildi.

Festivalde workshop’ ların ardı arkası kesilmedi. Sercan Çam  ile birlikte nefis bir brownie hazırladık. Özellikle katılımcıların inanılmaz sevgisi bizi hem şaşırttı hem de çok mutlu etti. Festival deyince akla “İzmir” gelecek artık net! 3 gün boyunca eğlenceli bir şekilde sürdü. Hem konuştuk, hem eğlendik hem de brownie pişirdik. Bu güzel daveti için kendisine tekrar çok teşekkür ederim, harika bir anı oldu. Ayrıca workshop’a katılan, kocaman bir kalabalığımız vardı. İzmir’in çeşitli bölgelerinden, İstanbul’dan, Konya’dan, Antalya’ dan… Hepinize teşekkür ederim🙏🏻 🙈 

Bu güzel organizasyonu gerçekleştiren ve bizi son dakika fotoğraflamayı başaran @iremime’ ye ve eşi @hakanie ye teşekkürler…

Daha da deneyimlediğim fikirlerim de var elbet…  Siz de görüşlerini varsa benimle paylaşabilirsiniz.

Benim için Festival özetle,

İzmir Çikolata Festivali Olumlu Tarafları

 1. Workshoplar
 2. Reklam
 3. Sosyal Medya Ağı
 4. DJ Performansı
 5. Katılımcı Kitlesi
 6. Ünlü Şeflerin Katılımı
 7. Mekan Seçimi (Hem içeride hem de dışarıda aktif ve dolu dolu zaman geçirilmesine imkan verdi, manzara ve konser alanı yeri güzel belirlenmişti)
 8. Firma Seçimi (özellikle yeni firmaların olması, ilgili firmaların yoğunluğu)

İzmir Çikolata Festivali Geliştirilebilir Tarafları

 1. Organizasyon Ekip Üyeleri, kayıt tutan ve yardımcı olan, (diğer workshoplara kıyasla daha ilgisiz, gerçi belki de organizasyonu gerçekleştirenler sorumlu olduğu için bu yüzden çok aktif olmamış da olabilir)
 2. Yemek için Firma Seçimi (çevrede yemek yenilecek bir yer olmadığı için, uzun bir süre zaman geçirenler veya standda görev alanlar için, yemek yenecek yerin ve ürünlerin lezzeti)
 3. Mekan Seçimi (iç mekan yürüme alanı istihdamı tam karşılayamadı, özellikle hafta sonu kalabalık hiç ilerlemeden durmak zorunda kaldığı stand gezileri gerçekleştirmek zorunda kaldı bu da nispeten sıkıntıya yol açtı) Ancak bu kadar aktif ve iyi bir kalabalığın olması ayrıca sevindirdi orası ayrı.
 4. Kapıda görevlilerin katılımcılara dağıttığı el broşürleri verilmemesi, (workshop ve söyleşi tarih ve saatleri gibi…

Özetle,Festivalin havası müzik ve ortamı güzeldi, sosyal medya ayağı oldukça başarılıydı.  İzmir’ de güzel işler yapılıyor dedirten bir festivaldi bana kalırsa. Katılımın yoğunluğu ise işin başarısını gösteren bir ayna gibi. Öyle gezip bir bakıp çıkan kimse görebilmeniz mümkün değildi bu festivalde. Herkes biraz daha kalayım, standtları bir tur daha gezeyim derdindeydi. Gördüğüm yüzlerin sürekliliğinden biliyorum. Tecrübeyle sabittir. Nice güzellerine…

 

Sevgiyle,

Ayça

.