SEVGİLİLER GÜNÜ KURABİYESİ

VALENTINE’ S DAY COOKIES

Sevgililer Günü aslında garip bir hikayesi var. Kimine göre bir efsane kimine göre gerçek bir hikaye yatıyor altında. Orta Çağ döneminde 14 Şubat tarihinde inancı yüzünden öldürülmüş 3 aziz Valentine’ ne adanmış bir gün. Peki ama Hristiyan oldukları için öldürülen bu üç din adamının romantik aşk ile bağlantısı nedir? Arasında bir bağ olduğu efsaneleri ise 14. yüzyıllarda türetilmiş. Valentine öldürüleceği günden bir gün önce gardiyanın kız kardeşine aşık olduğunu belirten bir not vermiş.

Ben hediyeleşme tutkunuyum. Ama bu “Sevgililer Günü” durumuna halen alışabilmiş değilim. Hele sevgililer gününün böyle bir ölüm üzerine kurulması, bu güne olan inancımı daha da sorgulamama sebep oluyor. Özellikle bu günde hediye alış-verişine de nedense son derece uzağım.

Aslında tam da uzak kalamıyorum bu günden. Kırmızı renkler kalpler illa ki ruhunu aydınlatıyor insanın. Bu yüzden sevdiğim insanlara hediye etmek üzere bu kurabiyeleri paketledim. Hem keyifle sohbet ettik hem de içerisinden çıkan kırmızı kalbi epey merak ettiler. Öyle hemen anlatmadım tabii. Bazen kızlar toplaştığında ısrarla tarif vermeyen tiplerden biri haline gelebiliyorum.

Sevgili Eugine sitesinden esinlenilmiştir. Teşekkürlerimle.
Thank you for your inspiring Eugine. Wlith love.

MALZEMELER

 1. 180 gr tereyağı,
 2. 1 su bardağı (160 gr) pudra şekeri,
 3. 3 adet haşlanmış yumurta sarısı,
 4. 2 su bardağı (280 gr) un,
 5. 1/8 çay kaşığı tuz,
 6. Kırmızı jel gıda boyası,
 7. 1 yumurta beyazı,
 8. 1 yemek kaşığı su.

HAZIRLANIŞI

 • Tereyağı ve şeker mayonez kıvamına gelene kadar çırpılır.
 • Yumurtalar katı haşlanır, sarıları çıkartılır ve ezilir.
 • Soğuyan yumurta sarıları teker teker tereyağı karışımına ilave edilip çırpılır.
 • Un ve karbonat ilave edilir.
 • Pürüzsüz hamur elde edildiğinde karıştırma işlemi bırakılır. Hamurun yarısı streçlenip dolapta bekletilir.
 • Hamurun diğer yarısı azar azar kırmızı renk jel gıda boyasıyla renklendirilerek yoğurulur. Hamur üzerine yağlı kağıt serilip 1 cm kalınlığında açılır. Kalp şeklinde bir hamur kesme aparatı ile kesilir. Kırmızı renk hamurun tamamı bitene kadar bu işlem devam eder.
 • Yumurta beyazı ve su karışımı, kalp hamurların bir yüzlerine sürülerek üst üste yapıştırılır.
 • Şekillerini bozmadan streç filmle sarıldıktan sonra buzlukta 30 dakika dinlendirilir.
 • Renksiz hamur 5 dk önceden çıkartılıp gevşemesi sağlanır.
 • Kalp hamurların etrafı şerit şerit, renksiz hamurla sarılır, Pürüzsüz ve silindirik bir görünüm alması için streç filmle üzeri sarılır. Öne arkaya hareketlerle hamura şekil verilir. elle sıvanarak çatlaklar ve birleşme yerleri belirsiz hale getirilir.
 • İstenilen boyutlarda kesilerek önceden ısıtılmış fırında 10 dakika pişirilir.

Tariflerimi denerseniz; fotoğraflarınızı benimle paylaşmayı, yorum yapmak, soru sormak ve fikirlerinizi paylaşmak isterseniz bloguma üye olmayı unutmayın ki yazılarınız isimsiz çıkmasın.

Gün içerisinde tariflerimi uygularken, hazırlık aşamaları ve püf noktalarını paylaşıyorum.  Paylaşımlarımı izlemek isterseniz, instagram hesabımı takibe alabilirsiniz. Sizlerle tanışmak, yeni fikirler üretmek için sabırsızlanıyorum.

Sevgi ve afiyetle,

Ayça

Yorum Yap