PASKALYA ÇÖREĞİ (CHALLAH EKMEĞİ)

Paskalya dediğimiz zaman aklıma ilk anda gelen küçüklüğümden beri annemin mis gibi yaptığı ” Paskalya Çöreği”… Aslında uzun bir süredir tarif ararken annemin tarifini sormak, öğrenmek hiç gelmedi aklıma, ne yalan söyleyeyim. Hani ulaşılabilir olunca, ötelersiniz ya, onun gibi…

Mayalı çöreklerle her zaman başım derttedir. Zaten biliyorsunuz. Ama bu öylesine birşey değil ki, benim çok sevdiğim yemelere doyamadığım bir tat. Annem her sene nisan ayında o kadar çok yapar herkese dağıtırdı ki paketlenen paskalya çöreklerinin gittiği evleri düşünürdüm hep iç geçirirdim tabii elimde de paskalya çöreğiyle… Gözüm doymuyor işte::))), küçükken bahçemizde oyun oynarken bile bu çöreği kenarından ısırdığım, elimden düşürmediğim kayıtlarım var 🙂 Bir de şekerli kurabiye fotoğrafı var, o da meşhurdur bak. Hazır bahsi açılmışken biraz ondan bahsedeyim size. Tüm ev halkı, herkes bilir, döner döner gösterir ailede herkes bu fotoğrafı, kıkır kıkır gülerek… Hayır ne var yani, yaramazlık yapmadan önce haber vermez ki insan kapıyı kapatır, Bu çamaşır sepetinin içine sığar mıyım, acaba diye kafasının etini kemiren sorulara cevap ararken, tabii ki beynini çalıştırmak için şekere ihtiyaç duyar… Sepetten çıkamadığımı fark edince bile, elimdeki tüm kurabiyenin tadını çıkarta çıkarta yediğimi dün gibi hatırlıyorum. Biliyorsun işte… Nasılsa kurtarırlar… Bari tadını çıkart de mi ama ? Öyle de yapmıştım. Çocuk olmak ne güzel… Hatta artık hakkaten çıkarılamayacağımı görünce itiraf etmiştim kurabiye yedim ben diye :)))) Mantığa bak! 2 gr kilo aldım da, kesin ondan ödem yaptı kilo aldım hemen şiştim… Aslında itiraf etmemin kilo aldığım düşüncesinden kaynaklanmadığını söyleyebilirim. Yazık annem anlamamıştı. Hala da anlamaz… Bir yemek, dolma, kurabiye, kek ne yiyeceksem, almadan önce izin alırım ben…bu huyumu değiştiremiyorum… Sanırım “Zeki Müren” sevmenin yan etkileri…

Gelelim güzelim tarifine. Aslında pek çok haliyle, annemde bir sürü tarifi var bu lezzetli çöreklerin. Gel gelelim herşey ölçüsüz…Tabii ki bu tarif de bana ölçüsüz bir şekilde geldi.Rafta bekleyen ama ne zaman ölçülendiririm acaba ne ekle çıkar yapmak gerekli diye durup duran bir tarif bu. Annem de ablam da göz kararı konusunda çok iyiler, kesin. Ama ben gözle kararlama konusuna güvenmeyip işimi sağlama almayı hep sevmişimdir. Bir tarif yapacak olursam diye, evlerine ölçü kapları, tartılar aldılar. Çalışma şartları olarak biraz şımarık mıyım ne :)))

Benim annemle mutfaktaki en garip hikayem 16 yaşındayken muazzam bir profiterol yapmıştım. “Ne güzel yarın da bir davet var giderken yaoarsın götürürüz” demişti de hiçbiri kabarmamıştı. O zaman o kadar üzülmüştü ki, Uzay Pastanesi’ nden profiterol almıştık. Meğerse söylemiş arkadaşlarına kızım çok güzel profiterol yapar diye. O zaman annemi ben de pek anlayamamıştım neden üzüldü ki alırız demiştiim. Şimdi fırının başında geçen günlerimi, gözlerimi cheesecakelere diktiğimi düşününce böyle oluyormuş demek diyorum :)))

Paskalya Bayramı için bir tarih belirlenmesi konusunda hemfikir olunmuş, Nisan ayının ikinci pazar günleri kutlanan bir bayram geleneği olarak sürüyor. Aslında bu geleneğin çıkış noktası da bir o kadar güzel bana kalırsa… Her ne kadar İsa’ nın dirilişinin sembolü olarak nitelendirilse de farklı kültürlerde farklı şekillerde yorumlanan ve boyun eğmeyen bir toplumun simgesi gibidir. İsa’ nın diriliş günü,

Özellikle bayramın temel maskotu ve sembolü haline gelen tavşan bereketi simgeler, yumurtanın ortaçağda yasaklanmış yumurtaların rengarenk boyanarak hediye edilmesi ise, dirilişi sembolize eder. Kısaca aslında hem din, hem bir gelenek halini almış eğlenceli olduğu kadar da düşündürücü bir bayram. Paskalya Çöreği yani Challah Ekmeği, ismiyle ilgili pek çok araştırmalara konu olmuş olsa da önemli bir kısmının birleşme noktası, ekmeğin kutsallığı olduğu kesin. Ayrıca bu ekmeklerin her birinin farklı şekillerinin olmasının da bir sebebi var. Her şekil bir sembolü işaret ediyor. Bugün sizinle yapacağımız “Challah Ekmeği” gerçeği, barışı ve adaleti simgeliyor.

Ekmek dediğin sabah kahvaltısında da, hafta sonu da, kahveyle de çayla da yensin. Diyorsanız, işte bu tarif tam sizlik.

CHALLAH BREAD

Malzemeleri “Ölçüler” kategorisinde inceleyebilirsiniz.

Malzemeler

  1. 100 gr sıcak su,
  2. 100 gr ılık süt,
  3. 1 çay kaşığı tuz,
  4. 1/4 su bardağı şeker,
  5. 2 adet orta boy yumurta,
  6. 57 gr tereyağı,
  7. 500 gr un,
  8. 20 gr yaş maya,

Üzeri için,

  1. 1 yumurta sarısı,
  2. 1 yemek kaşığı süt.

Hazırlanışı

Fırın 180 C’ de ısıtın.

Küçük bir kasede yumurta şeker ve tuzu tel bir çırpıcıyla çırpın.

Karıştırma kabına sıcak su ve süt, tereyağı ve çırptığınız yumurta sarısı karışımını ekleyin. Üzerine ayrı bir kasede elediğiniz unu, bir kerede ekleyin. Unun ortasını hafifçe çukur bırakarak 5-6 parçaya böldüğünüz mayayı ilave edin. Stand mikserde hamur karıştırma aparatı ile hamuru 4-5 dakika kadar iyice yoğurun. Hamur yapışkan bir halde olacaktır korkmayın. Hamuru dinlendireceğiniz bir kaseye alıp, mayalanmasını sağlayacağınız ısıda tutun ve bir saat mayalanmasını bekleyin. Mayalanma için bir diğer yöntem de fırın veya mikrodalgada kapağını hiç açmadan, süre tutup 1 saat sonra kapağını açmanızdır. Bu yöntem benim tek kullandığım mayalandırma yönetimi.

Şekil verdikten sonra fırın tepsisine aktarın ve üzerine bir bezle kapatarak fırında 15 dakika mayalandırın.

Mayası gelen ve 2 katına çıkmış hamuru,  unladığınız tezgahın üzerine aktarın ve hamurun üzerine de hafif un serpin. Şekildeki gibi bir hamur elde etmek istiyorsanız. Hamuru 6 eş prçaya bölün. Her bir hamuru 2 karış olacak şekilde çekerek uzun şeritler halinde sıralayın. Her bir şerit aynı uzunlukta olsun.

Örgü şekli için, fotoğraflarını tek tek paylaştığım gibi aşağıdaki şekilde ilerleyebilirsiniz, çarpraz örgüler yaptıktan sonra hamur son uçlara geldiği zaman ufak uçları hamur tabanına doğru kıvırıp hafif yediriyoruz., Ya da dilerseniz youtube‘ da “Challah Bread” ile ilgili sayısız video d bulabilirsiniz.

Hamuru hazırladıktan sonra, parşömen kağıdı serili fırın tepsisine, hamuru aktarın, üzerini ince ve temiz bir bezle örtün ve 10 dakika daha fırın tepsisinde mayalayın.

180 C fırında 30 dakika, üzeri kızarana kadar pişirin.

3 güne kadar tazeliğini koruyacaktır.

 

 

Yorum Yap